Windows’unuzda flash bellek(usb bellek) kullanımını engellemek

Pek çok büyük firmanın ortak sorunudur aslında flash bellek ya da USB bellek adı verilen kimi zaman hayat kurtaran, kimi zaman hayatı zindan eden ufak parçacıklar. Pek çok öğrencimin ve arkadaşımın sorduğu ortak soru “Nasıl devre dışı bırakabilirim?” oldu. O yüzden sırasıyla yapmanız gerekenleri kısaca anlatmak isterim

1- Sırasıyla Başlat > Çalıştır a gelip kutucuğa Regedit yazın ve Enter tuşuna basın.

2- HKEY_LOCAL_MACHINE > SYSTEM > CurrentControlSet > Services > USBSTOR yolunu takip edin.

3- Bu dizine indiğiniz zaman sayfa bölmesinin sağ tarafında “Start” isimli bir veri göreceksiniz. O veriye çift tıklayıp değerini “Ondalık” olarak seçip 4 yazın. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda usb bellekleriniz görünse dahi belleğin içerisine girmek söz konusu olmayacaktır.

NOT: Usb belleklere izin vermek için ise 1. ve 2. adımda yer alan adımları sırasıyla izleyin. 3. adımda verilen değeri 3 olarak değiştirin.

3 thoughts on “Windows’unuzda flash bellek(usb bellek) kullanımını engellemek

  1. Merhabalar, öneriniz için emeğinize sağlık. Usb flashdiskler bilgisayarda çalışmıyor. Fakat cep telefonları usb’den takıldığında veri depolama olarak çalışabiliyor. Bunu nasıl engelleyebiliriz? Teşekkür ederim

    1. Merhaba,
      Öncelikle deneme fırsatımın olmadığını söylemeliyim aşağıda paylaştığım linki. Ancak denemenizde fayda var. “If the USB storage device is not installed in system” başlığı altındakileri deneyip sonucu yazabilirseniz ben de sevinirim. İyi çalışmalar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *